Msze św. i Nabożeństwa

Dni powszednie:

latem godz. 1800

zimą godz. 1600

Ewentualne zmiany dotyczące nabożeństw podawane są w ogłoszeniach parafialnych.

"Niepokalane Serce Maryi

Róża p. Bogumiły Stochla

Róża p. Krystyny Kierepka

ODPUSTY NA ROK JUBILEUSZOWY

W Dekrecie nr 1357/18/I, wydanym w Rzymie dnia 14 grudnia Roku Pańskiego 2018, Penitencjaria Apostolska, dla pogłębienia pobożności wiernych i zbawienia dusz, na mocy uprawnień nadanych w specjalny sposób przez Ojca Świętego z Bożej Opatrzności papieża Franciszka, mając na uwadze prośby skierowane przez Jego Ekscelencję Marka Jędraszewskiego, Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego, w roku jubileuszowym Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, z niebieskiego skarbca Kościoła szczodrze udziela zupełnego odpustu pod zwykłymi warunkami.

Członkowie Straży Honorowej NSPJ oraz wierni uczestniczący w obchodach jubileuszowych, którzy szczerze żałują za grzechy i kierują się miłością, mogą uzyskać odpust zupełny od 1 stycznia 2019 r. do 27 grudnia 2019 r.:

1. Za uczestnictwo we Mszy św. w dni:

• 1 stycznia 2019 r. (150. rocznica kanonicznego założenia bractwa),
  • 19 stycznia 2019 r. (100. rocznica podniesienia bractwa do godności arcybractwa),
  • 15 czerwca 2019 r. (centralne uroczystości jubileuszowe na Jasnej Górze),
  • 3 sierpnia 2019 r. (rocznica śmierci założycielki Straży Honorowej NSPJ s. Marii od Najświętszego Serca Bernaud – dzień modlitw o jej beatyfikację),
  • 27 grudnia 2019 r. (zakończenie jubileuszu z dziękczynnym Te Deum laudamus),
  • w pierwszy piątek miesiąca (Msza św. wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa).

2. Za pobożne praktyki:

• uczestnictwo w nabożeństwie Godziny Świętej w czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca (wspólnotowo lub indywidualnie),
  • odprawienie nowenny przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • nawiedzenie miejsca związanego z kultem Serca Pana Jezusa w Polsce lub za granicą i odmówienie tam Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, są także w stanie uzyskać odpust zupełny, jeśli – wzbudziwszy w sobie odrazę do wszelkiego grzechu i pragnienie wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, trzech przyjętych zwyczajowo warunków – włączą się duchowo w obchody jubileuszowe, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia oraz doświadczane przez nich dokuczliwości życia.

Odpusty zupełne można uzyskać pod zwykłymi warunkami, do których należą:

• brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (w innym wypadku zyskuje się odpust cząstkowy),
  • stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna,
  • przyjęcie Komunii św.,
  • odmówienie modlitwy (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Mario) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież),
  • wykonanie czynności związanej z odpustem (np. Msza św., pobożna praktyka).

Wierny może uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy za siebie lub ofiarować go za zmarłego, ale nie za osobę żyjącą, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić wymagane do otrzymania odpustu warunki.

Ewentualna spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wykonaniu czynności, z którą związany jest odpust. Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny.

Odpust zupełny można uzyskać tylko raz w ciągu dnia (wyjątkiem są osoby pozostające w obliczu śmierci), natomiast odpusty cząstkowe można uzyskiwać wielokrotnie w ciągu jednego dnia.

PROWADZENIE

MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ

pół godziny przed Sumą w intencji

„Zmarłych Księży Proboszczów, Księży Rodaków
oraz zmarłych Parafian”

Różaniec prowadzi osoba, która należy do wyznaczonej
w danym dniu Róży.

Róża p. Haliny Pelc

Róża p. Krystyny Kierepka

Róża p. Bogumiły Stochla

Roża Św. Jana Pawła II

Róża p. Anny Szpindor

Klucze do bramy i kaplicy cmentarnej znajdują się u Pana Sołtysa Wsi Hadle Szklarskie.

Normy i wskazania liturgiczne
dotyczące muzyki, dekoracji i fotografowania

Liturgia sprawowana w Kościele jest podarowana przez Chrystusa i polecona Kościołowi. Zachowanie ustalonych przepisów stanowi o autentyczności liturgii i o jej egzystencji, w związku z czym zachodzi konieczność ujednolicenia wymogów związanych z celebracjami liturgicznymi.
Głównym celem przypomnienia poniższych norm i wskazań (wybranych i opracowanych na podstawie obowiązujących dokumentów) jest zagwarantowanie sacrum liturgii przez usunięcie z naszych kościołów wszelkich praktyk i zachowań utrudniających świadome, pełne, aktywne i owocne uczestnictwo w liturgii.
ks. Łukasz Jastrzębski
Ceremoniarz Archidiecezji Przemyskiej